Замість вступу до НАТО: Байден хоче запропонувати Україні 10-річну військову допомогу – NYT

Замість вступу до НАТО: Байден хоче запропонувати Україні 10-річну військову допомогу – NYT

Очікується, що на липневому саміті Альянс пообіцяє продовжувати військову допомогу Україні незалежно від результатів контрнаступу ЗСУ чи дати виборів.

Замість вступу до НАТО президент США Джо Байден хоче запропонувати Україні 10-річну стабільну військову допомогу, яку називають “ізраїльською моделлю” безпеки.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на джерела у Білому домі.

У статті йдеться, що союзники з НАТО тиснуть на Байдена, аби той підтримав швидший і надійніший шлях України до Альянсу. Так, країни Балтії та Польща хочуть, щоб був встановлений чіткіший графік та конкретні цілі для членства України після завершення війни.

Після 16 місяців повномасштабного вторгнення Росії деякі члени НАТО шукають методи продемонструвати, що Україна наблизилася до повноправного членства в Альянсі.

У матеріалі вказано, що генсек НАТО Єнс Столтенберг запропонував Байдену під час зустрічі 13 червня “компроміс” щодо членства України в Альянсі. Компроміс полягає у згоді НАТО, щоб Україна не проходила стандартну процедуру для претендентів на членство в Альянсі, адже держава має досвід великої війни із західним обладнанням та підготовкою.

Водночас інші американські офіційні особи заявили, що такий варіант може викликати питання про те, що ж саме тоді замінить стандартний процес вступу до НАТО.

Видання зауважує – очікується, що на саміті в липні НАТО висловить президенту України Володимиру Зеленському набір зобов'язань зі свого боку продовжувати військову допомогу державі в середньостроковій перспективі незалежно від результатів контрнаступу ЗСУ чи дати виборів.

“Ізраїльська модель” безпеки

За інформацією NYT, помічники Байдена схиляються до “ізраїльської моделі” у вигляді 10-річних зобов'язань військової допомоги Україні. Таким чином президент США прагне уникнути постійних політичних дебатів у Вашингтоні під час затвердження бюджетів підтримки для української армії.

Водночас Зеленський вимагає вступу України до НАТО, стверджуючи, що лише членство в Альянсі може гарантувати безпеку країни.

Очікування від саміту НАТО в липні 2023

В очікуванні вільнюського саміту НАТО 11-12 липня Зеленський у червні заявив – “Україна готова вступити до НАТО, ми чекаємо, коли НАТО буде готовий прийняти Україну”.

Глава держави зазначав – Україна розуміє, що не стане членом Альянсу, допоки триває війна з РФ, однак очікує гарантій безпеки на цей період. Ці гарантії, за словами Зеленського, мають бути надані державі саме на липневому саміті.

Окрім того, Зеленський заявив – якщо члени НАТО не дадуть Україні чіткий “сигнал”, що хочуть бачити державу в Альянсі, то й немає сенсу брати участь у саміті.

Як заявив Столтенберг 12 червня, на саміті у Вільнюсі Україна може розраховувати на нові гарантії безпеки від країн НАТО, але не варто розраховувати на отримання офіційного запрошення на членство в Альянсі.

Гарантії безпеки для України та вступ до НАТО

03:17Гарантії безпеки для України та вступ до НАТО