Окупанти знищують Джарилгач вже понад рік: що загрожує унікальному острову

Сухопутний “міст” між островом та материком виник ще в травні минулого року, повідомили в нацпарку.

Минулого місяця українські військові повідомили, що окупанти штучно з’єднали Джарилгач з материковою частиною країни, а сам безлюдний острів з унікальною природою був перетворений на військовий полігон.

Частина затоки поруч із Джарилгачем разом із самим островом входить до складу нацпарку “Джарилгацький”. Його керівниця Ірина Сабашенко повідомила “Українській правді”, що сухопутний “міст” між островом та материком виник значно раніше, аніж про це повідомив Генштаб – ще в травні минулого року.

Вона наголошує, що це не сталося внаслідок природних процесів, а є результатом діяльності російських загарбників. Зміни ландшафту помітні на супутникових знімках, і якби вони були природними – наявну піщану перемичку за цей час мали б розмити шторми.

Допоки острів під окупацією, єдиним достовірним джерелом інформації про стан природи Джарилгача залишаються супутникові знімки. Оцінити вже завдану окупантами шкоду об’єктивно неможливо, однак експерти наголошують, що навіть якщо на острові не відбуватимуться бойові дії, саме по собі перекривання протоки, створення сухопутного “мосту” між островом та материком і перебування там росіян створюють серйозні ризики для природи.

На цій території розкинулися понад півтора десятка різних оселищ, або екосистем, які потребують охорони (як приморські лагуни та піщані дюни). Острів був домом для 250 видів птахів (з них 70 занесені до Червоної книги України), червонокнижних китоподібних (дельфіни афаліни та білобочки, морська свиня) та риб (осетри, севрюга та білуга), унікальних водоростей. Пересування ворожої важкої техніки, можливі вибухи та загрози виливів пального є небезпечними для екосистем, які збереглися до нашого часу передусім через те, що втручання людини обмежувалося природоохоронним режимом, кажуть природоохоронці. 

Російські окупанти перетворили український острів Джарилгач на військовий полігон

Ситуація на острові Джарилгач – що треба знати

Джарилгацька затока вважається один з найбільш важливих та унікальних водно-болотних угідь планети, а сам окупований безлюдний острів Джарилгач відомий своєю унікальною природою.

Цей острів, найбільший в Україні та у всьому Чорному морі, належить до Скадовського району Херсонської області і окупований з самого початку повномасштабної війни в Україні. 

Минулого місяця Генеральний штаб ЗСУ розкрив, що окупанти штучно з’єднали острів з материком (в районі населеного пункту Лазурне), засипавши переправу піском. На самому острові перебуває кілька сотень російських військових,територія використовується як полігон, а також як місце для тренування мобілізованих і, можливо, розміщення складів.